Pylkönmäen Höök suvun vanhin isälinjan tunnettu mies Anders Sigfridinpoika Pampenskiöld oli sotilas, joka eli ja kuoli Jämsässä ja oli jämsäläisen Kauhkialan kylän ruotusotamies. Mutta oliko hän alunperin jämsäläinen?
Ydna:n jäljillä
Anders Pampenskiöldin mieslinjaisiin jälkeläisiin kuuluvasta miehestä otettiin Ydna-näyte syksyllä 2010. Poimin noiden dna-Y67 osumien joukosta ne, joiden kaukaisin tunnettu esi-isä on merkitty eläneeksi Jämsässä ja sain kootuksi mielenkiintoisen kolmen koplan.
- Sigfrid Mattson Heinäkenkä n. 1675 – 1745 Jämsä Juokslahti – GD3
- Mårten Simonsson Savio n. 1640 – 1707 Jämsä Juokslahti – GD4
- Jöran Johansson 1710 – 88 Jämsä Patala – GD6
Sigfrid oli Andersin isän nimi
Huomion näistä kolmesta vie Sigfrid Heinäkenkä, koska Andersin patronyymi on kirkonkirjojen mukaan ollut Sigfrid. Mielenkiinto lisääntyy, kun Sigfrid Mattsson Heinäkenkä on elänyt vuonna 1729, jolloin Andersin sanotaan syntyneen. Sigfrid Heinäkenkä on tuolloin ollut jo 54-vuotias, toista kertaa naimisissa oleva mies, jonka ensimmäinen vaimo Christina Filipintytär oli kuollut 1719. Tästä avioliitosta Sigfridillä on poika Matts.
Kastemerkintä
Toisesta avioliitosta Hebla Eskilintyttären kanssa Sigfridillä tiedetään olleen ainakin tytär Christina s. 1722 ja poika Elias s. 1733. Olisi siis mahdollista, että Anders olisi syntynyt näiden kahden välissä vuonna 1729.
Jämsän syntyneiden luettelosta vuodelta 1729 ei löydy Andersia, mutta 6.10.1728 on hieman epämääräinen kastemerkintä, joka voisi kertoa Anders Sigfridsson Pampenskiöldin ja Heinäkengän talon yhteydestä.

Merkinnässä lukee, että lokakuun 6. on syntynyt poika Aers paikassa Lactis, isä Sigfrid Matsson, äiti Chirstin Eskilsdr.
Merkinnässä on paljon epämääräistä, mutta myös yhteensopivia tietoja. Nimi Aers on todennäköisesti lyhennyt Andersista, isän nimi Sigfrid Matsson yhdessä Juokslahdesta käytetyn lyhenteen Lactis kanssa johtaa Sigfrid Heinäkengän jäljille. Äidin nimeksi on merkitty Christina Eskilsdotter, joka saattaa olla papin virhe yhdistää Sigfridin kaksi vaimoa, sillä Sigfridin ensimmäinen vaimo oli Christina ja toisen vaimon patronyymi Eskilintytär.
Vaikka kastemerkintä on tehty loppuvuodesta 1728, on tavallista, että se myöhemmissä lähteissä olisi merkitty vuodeksi 1729.
Sigfridin pojat
Heinäkengän talon peri isänsä jälkeen Sigfridin ensimmäisen avioliiton vanhin poika Matts. On mahdollista, että tietäessään jäävänsä ilman taloa Anders perheen toisena poikana olisi jo nuorena poikana miettinyt tulevaisuuttaan ja liittynyt asevoimiin. Hän on ollut 20-vuotias, kun löydän hänestä ensimmäisen rippikirjamerkinnän Jämsän Kauhkelan kylän Paavolan talosta. Onkin kummallista, että Heinäkengän rippikirjoista ei löydy Andersia vaikka sieltä löytyy toisen avioliiton poika Elias.
Kummiyhteys
Toinen mielenkiintoinen johtolanka on Andersin Johan-pojan kastemerkinnässä, josta käy ilmi, että yksi Johanin kummeista on Elias Sigfridsson. Onko kyse Heinäkengän Elias Sigfridssonista ja onko tämä Andersin veli, ei selviä kastemerkinnästä, mutta mieleen se jättää pienen arvoituksen mahdollisesta yhteydestä Heinäkenkään. Joka tapauksessa isälinjainen Ydna-yhteys Anders Pampenskilödillä on Heinäkengän taloon.

Lähteet
2 vastausta artikkeliin “Onko Anders Sigfridinpoika Pampenskiöld alunperin Heinäkenkä?”